Mark De Geest
Biografie
Mark De Geest (1951) werkte als programmamaker bij de VRT. Hij regisseerde afleveringen van series als ‘Heterdaad’, ‘Windkracht 10’, ‘Flikken’ en ‘Stille Waters’ en lag aan de basis van de series ‘Katarakt’ en ‘In Vlaamse Velden’. Samen met Sofie De Schaepdrijver realiseerde hij de docuserie ‘Brave Little Belgium’, winnaar van de IAMHIST Michael Nelson Prize for a Work in Media and History.
Mark schreef drie non-fictie boeken over de Eerste Wereldoorlog: ‘Brave Little Belgium’ (Manteau, 2014), '‘14-18’ in 100 Dagen' (Manteau, 2017) en ‘Een dure Vrede’ (Horizon, 2018), waarin hij onder meer de oorzaken, het verloop en de gevolgen van deze oorlog vertelt, en de teleurgang van België als economische en industriële grootmacht schetst. Zijn historische roman ‘Transport XX - bestemming Auschwitz’ (Horzion, 2020) is gebaseerd op het waargebeurde en unieke verhaal van de overval op een trein die in april 1953 meer dan 1.500 Joden vanuit de kazerne Dossin in Mechelen naar Auschwitz deporteerde. Recent verscheen zijn boek 'Schoten in Sarajevo' (Overamstel, 2024) over de aanslag waarbij de 19-jarige student Gavrilo Princip op 28 juni 1914 de Oostenrijks-Hongaarse troonopvolger Franz Ferdinand neerschoot.
Uitgelichte titels
TRANSPORT XX
Schoten in Sarajevo
Lezingen
1. Lezing over ‘Transport XX – bestemming Auschwitz’:
Bij de kazerne Dossin in Mechelen vertrekt een trein met bestemming Auschwitz. Aan boord bevinden zich 1.631 Joodse mannen, vrouwen en kinderen. Verderop staan drie jongemannen klaar om zoveel mogelijk gevangenen te bevrijden. Gewapend met slechts één pistool willen ze de trein dwingen om te stoppen. Mark vertelt over hoe hij deze unieke historische gebeurtenis omvormde tot een boeiende roman.
2. Lezing over ‘Schoten in Sarajevo':
28 juni 1914. In Sarajevo schiet de 19-jarige student Gavrilo Princip de Oostenrijks-Hongaarse troonopvolger Franz Ferdinand dood. De aanslag ontketent de Eerste Wereldoorlog, die 10 miljoen doden maakt en de kaart van Europa voor altijd door elkaar schudt. Wat bracht een steenrijke aartshertog en een straatarme student naar Sarajevo? Waarom stond Princip de troonopvolger naar het leven? En waarom ontketende deze aanslag de Eerste Wereldoorlog? Op zoek naar antwoorden trok Mark De Geest in de voetsporen van Franz Ferdinand en Gavrilo Princip door het voormalige Habsburgse keizerrijk en bezocht de plaatsen waar de geschiedenis zich afspeelde: van fraaie kastelen tot vochtige gevangeniscellen, van keizerlijke grafkelders tot een brug in het centrum van Sarajevo.
Praktisch
- De organisator voorziet een beamer en projectiescherm.