Laurens De Vos
Biografie
Laurens De Vos (1978) schrijft voornamelijk non-fictie over toneelliteratuur. In zijn boeken, maar ook in zijn artikels in tijdschriften voor een breder publiek, zoals De Lage Landen of Neerlandia, probeert hij de lezer nieuwe inzichten over toneelstukken bij te brengen. In het boek 'Shakespeare. Auteur voor alle seizoenen' (Lannoo, 2016) plaatste hij het werk van Shakespeare in zijn historische context en vertelde hij ook hoe Vlaamse en Nederlandse regisseurs van de afgelopen decennia met dat werk aan de slag zijn gegaan. In 'Dramatische vrouwen. Een geschiedenis langs iconische theaterpersonages' (Vrijdag, 2022) vertelt hij het cultuurhistorische verhaal achter tien vrouwelijke personages uit de Europese theatergeschiedenis. In mei 2026 verscheen 'Vaart Voorbij' (Borgerhoff & Lamberigts) de debuutroman van Laurens De Vos.
Daarnaast schrijft Laurens ook zelf toneel. Zijn stukken 'De Zandman' en 'Orpheus' Lied' werden beide in Zuid-Afrika opgevoerd door Marthinus Basson (in Afrikaanse vertaling).
Uitgelichte titels
Shakespeare. Auteur voor alle seizoenen
Dramatische vrouwen. Een geschiedenis langs iconische theaterpersonages
Lezingen
Wil je graag alles weten over Shakespeare? Laurens licht graag een van de toneelstukken toe. Hij gaat in op de religieuze en politieke strijd in Engeland rond 1600 of vertelt het verhaal over de geplogenheden in het theater van die tijd, met zogenaamde boy actors op het toneel en prostituees in het publiek. De auteur toont daarbij graag fragmenten uit voorstellingen en/of historische bronnen. Antigone, Medea, Mariken van Nieumeghen, Lady Macbeth, Maria Stuart, Bérénice, Hedda Gabler, Moeder Courage, Winnie of de psychotische vrouw in '4.48 Psychosis' van Sarah Kane: ontdek het verhaal van een of meer van deze vrouwen uit de Europese toneelliteratuur. Laurens legt uit hoe zij hun 'mannetje' konden staan in de wereld en periode waarin zij leefden. Afhankelijk van de technische mogelijkheden toont hij fragmenten uit voorstellingen en/of schilderijen, tekeningen, foto's ... die helpen om de bredere cultuurgeschiedenis uit die specifieke periode te schetsen.
Naar aanleiding van de lancering van 'Vaart voorbij' schreef Laurens een theatermonoloog van 35 min. De komende maanden is hij met deze performance te gast in boekhandels en bij andere organisaties in Vlaanderen, onder andere tijdens Theater aan Zee in Oostende. De Vos toont zich een rasverteller in deze voorstelling, die door geïnteresseerde verenigingen geboekt kan worden. Meer dan een paar vierkante meter speelruimte en twee stoelen heeft hij niet nodig. 'Vaart voorbij' gaat over de vraag hoe een individu zich staande kan houden in een wereld die razendsnel om hem heen verandert. De roman houdt de vinger aan de pols van wat er leeft in de maatschappij. Klimaat, gender, woke - al die thema's komen aan bod in het boek en de auteur gaat er na de performance verder op in.